R.L. Winston

winston logoRok 1929 kojarzy się z początkiem Wielkiego Kryzysu, czyli z początkiem końca wielu fortun i wielu firm. Dla muszkarzy rok ten ma jednak wielkie pozytywne znaczenie: w 1929 powstała firma R.L. WINSTON. Jej nazwa pochodzi od nazwisk założycieli, czyli od Roberta Winthera i Lew Stonera.

Panowie Winther i Stoner chcieli produkować wyłącznie wędziska najwyższej jakości, dla wytrawnych i najbardziej wymagających muszkarzy. R.L Winston Rod pozostała wierna temu założeniu do dziś. Założenie zaś zmieniło się w tradycję firmy.

Winston to niewielka wytwórnia wędzisk mieszcząca się w samym sercu muszkarskiej Ameryki, w miejscowości Twin Bridges w stanie Montana. Pomimo niewielkich mocy produkcyjnych i stosunkowo niskich nakładów na reklamę, wędziska Winstona znane są miłośnikom muszkarstwa na całym świecie i znajdują się w arsenale niemal każdego konesera.

U podstaw praktycznej filozofii firmy Winston leży założenie, że większość pstrągów łowi się w naturalnym zasięgu rzutu muchowego, to jest od kilku do kilkunastu metrów, zaś sercem naszego hobby jest przyjemność i skuteczność takiego właśnie naturalnego łowienia. Nie oznacza to jednak, że firma twardo szła na przekór postępowi i wędkarskim modom - wędziskami Winstona osiągano także rekordy w długości rzutu, a nowe wędziska boronowe nadają się idealnie do łowienia nowoczesnymi technikami nimfowymi na krótkich odległościach, a także do prezentacji przynęt na bardzo dalekich dystansach.

Można powiedzieć, że założyciele ich spadkobiercy oraz kadra konstruktorska i pracownicy pochłonięci są obsesją stworzenia wędziska doskonałego. Wędziska doskonałego, a więc także dopasowanego do temperamentu człowieka, który z niego korzysta. Doskonałego zarówno dla miłośnika szybszej, jak i wolniejszej akcji. Z oferty tej firmy - jako że poszczególne serie i modele znacznie się różnią akcją - każdy rasowy muszkarz dobierze wędzisko idealnie odpowiadające mu rodzajem akcji: mocą, progresją, szybkością transferu energii... Kije Winstona trudno scharakteryzować czysto technicznymi i ogólnie stosowanymi parametrami, nie bez kozery więc opisuje się je jako kije o "akcji Winston" lub "akcji ZEN". To transcendentne określenie odwołujące się do pełnego spokoju i harmonii buddyzmu zen, oddaje istotę rzeczy - wędkarz i dobrze do niego dobrane wędzisko stanowią niemal mistyczną jedność, trudno opisywalną, choć słowa takie, jak precyzja, harmonia, spokój, lekkość, swoboda, naturalna wolność pomagają w wyczuciu intencji określenia: akcja zen... Podobnie zresztą ma się rzecz z relacją wędkarz, wędzisko, sznur, przypon, tippet, mucha - wszystko od początku do końca jest na swoim miejscu i takie jakie być powinno! Obecność muszkarza z jego sprzętem nie zakłóca spokoju pięknego miejsca... Akcje zen, człowiek zen, cała sytuacja zen...

Wędziska Winstona zawsze odznaczały się wyjątkową estetyką i szczególną subtelnością, przechodząc powolną ewolucję materiałową od klejonek, poprzez włókno szklane oraz włókna węglowe aż do kompozytów boronowych drugiej generacji... Warto przy tym zaznaczyć, że znakomite klejonki tonkinowe produkuje się w wytwórni Winstona do dnia dzisiejszego i wciąż stanowią one obiekt pożądania muszkarzy na całym świecie.

 

Jak chyba rzadko która firma wędkarska, ma Winston swoje stałe grono lojalnych wielbicieli i fanów, dla których posługiwanie się jej muchówkami to nie samo tylko korzystanie ze znakomitej wędki, ale swego rodzaju filozofia obcowania z naturą i z muszkarską tradycją w najpiękniejszej jej odmianie.

W szerokiej, ale utrzymanej w granicach zdrowego rozsądku ofercie Winstona każdy muszkarz może znaleźć cos dla siebie, zaś na stronie internetowej www.winstonrods.com można kulturalnie podyskutować na forum nie tylko na tematy związane ze sprzętem tej firmy...

Wszystkie wędziska Winstona objęte są dożywotnią gwarancją. Piękna wykonanie (nie ma sobie równych) tuba i pokrowiec to oczywistość norma w sprzęcie o tak wysokiej renomie.

[ WINSTON - wędzisko, które i tak sobie prędzej czy później kupisz :-) ]

 

WINSTON B3x


Gdy w roku 2004 Winston wprowadził na rynek nowe wędziska serii BIIx, seria ta stała się z miejsca wielkim hitem na światowym rynku. Wydawałoby się, ze trudno juz cokolwiek poprawić a tu nagle, ku zaskoczniu rzeszy miłosników B2x, nagle- jak na Winsotna!- pojawia się następca: B3x.

B3x to kij pozornie podobny do swojego porzednika ale zastosowano w nim nowszą, trzecią generację boronu (w dolniku tylko!). B3x zbudopwany jest na tej samej matrycy co B2x, ale część szczytowa jest nieco twardza. Ta zmiana uczyniła B3X kijem znacnnie płynnieszym, głębiej ładujacym, spokojniejszym i "bardziej winsotnowskim". B3x oipisany jest w katalogu jako akcja szybka (FAST) acz jest to FAST winsotnowskie a nie styl od miotły! W porównaniu z kijami innych wytwórni Fast Winsotn aw B3x to Medium do medium fast w wędziskach innych renomowanych wytwórni. Trudno zreszta mówic o typowej "akcji" bo o ile kij ładuje się pieknie i dość głęboko to, dzięki zasotsowanej "turbosprężarce" (odrobina boronu w dolniku), kij ten generuje szybkie, ciasne pętle i nie straszny mu wiatr w oczy. Równoczesnie akcja B3x pozwala na SPOKOJNE, GŁĘBOKIE ladowanie kija sznurami i tipami tonacymi. REWELACJA na kazde warunki.

W roku 2012 Winsotn wprowadzil na rynek także wędzika B3x pięcioczęściowe, wyłącznie dziewięciostopowe (270cm) w klasach AFTM  4, 5 i 6.

Tak, B2x był może kijem fenomenalnym.Ale B3x to coś więcej; to FENOMENALNY WINSTON!

WINSTON B3-SX

Za oznaczeniem SX kryja sie dwa słowa; MAXIMUM POWER.Najszybszy kijWInsotna w historii tej firmy. Ale nie kołek! Znamy wysmienitych muszkarzy, którzy wybrli własnie ten model by, by na Dunajcu i Sanie podawac pstrągom i lipienom niewielkie dsuche muszki na duzych dystansach podczas wiatrzenj pogody. No porblemo i nie trzbeba tych ryb katować cięzszymi klasami wędzisk.Te drugie, w klasach 6  i 7 to fantastyczne "narzędzia do opbróbki dna przy pomocy cięzkich kabli wselkiej masci". Dystans, Power, Solidność = 3 xTAK.  Ale takze subtelnosć dosć miekkiej szczytówki a co za tym idzie bezpieczny hol nawet przy uzyciu cieńszych przyponów.

Dla miosników wędzisk o szybkiej akcji z wdziękiem. POWER !

 

 

WINSTON B3-LS - Light Series- czyli od bambusa do boronu ( i z powrotem?)

Winston niejednokrotnie w swojej historii szokował muszkarzy niespodziewanym kierunkiem rozwoju i tak jest i tym razem. Pozostając wiernym podstawom swojej filozofii mówiącej, że większość pstrągów łowi się na krótkich i bardzo krótkich dystansach, a jednocześnie biorąc pod uwagę użycie najnowocześniejszych materiałów, R.L Winston prezentuje model LS. Nowoczensen materialy. Klasyczna akcja.

LS to to nasze ulubione wedzisko do suchej muszki. LS to zdecydowanie najwolniejszy kij Winstona i nie kazdemy taki kij przypadnie do gustu. LS to jajwolniejszy kij w ofercie Winsotna choć ciagle kwalifikowany przez Winsotna jako kij szybki. My określilibysmy LS jak kij dosć szybki kij o głębokim progresywnym ugięciu. Miodzio!  Jednak pomimo dosc głębokiego ugiecia nie jest to krowi ogon i kij ten potrafi wygenerowac ciasne pętle i dokladne, dalekie rzuty.

 

NAszym zdniem LS powinien zastąpic w kolekcji kultowego WT, LS to nowoczens a wersja WT, można powiedzieć.

 

LS to połączenie tradycji z nowoczesnością, delikatności klejonek i szklaków z mocą i niską wagą wędzisk węglowo-boronowych.

Do budowy zastosowano najwyższej jakości komponenty, z możliwością wyboru wkładki w uchwycie kołowrotka z pięknego, szlachetnego drewna

Słodziutkie, dość pełne ugięcie blanku LS połączone z owym dopalaczem, czyli odrobiną mocy w dolniku osiągniętej dzięki zastosowaniu kompozytu boronowo-węglowego w tej części kija. Idealne wędzisko do suchej muszki!!!! (Choc kijek klasy 5 a nawet 4 poradzi sobie bez kłopotu z małym streamerkami) Innymi słowy jest to kij na małe i średnie rzeki, do technicznego łowienia glównie na sucha muchę, emergery i nimfki

Subtelne, superlekkie narzędzie połowu- cacko dla miłośników klasycznej finezji.

Gdyby żyli jeszcze Starzy Mistrzowie klejonki, budowaliby byc może kije typu B2t.  Akcja najlepszych, szybszucj klejonek, ale znacznie nizsza waga i dowolna pstrągowa długość, czyli problemy z którymi Mistrzowie Klejonki nie migli sobie poradzić ze względu na ogranicznia wynikające ze stosowanego materiału. B2to lubię!

 

WINSTON WT (WESTERN TROUT) - seria Calssic

(seria WT nie znjajduje się w oficjalnym katalogu Wnsotna ale jest ciągle produkowana na zamówienie miośnikoów tych kijów i sprowadzmay te wędzika)

Wędziska WT produkowane są w wersji dwu lub trzyczęściowej, w klasach wagowych od #2 do #6.

To "najbardziej klasyczne" i tradycyjne wędziska firmy Winston.

Używane na całym świecie wędziska WT najlepiej sprawdzają się przy łowieniu na krótszych i średnich, najbardziej naturalnych odległościach - do 9-14 metrów, czyli na dystansie, na którym łowi się najwięcej pstrągów. I tak właśnie kije te zostały zaprojektowane i wykonane - z myślą o krótko i średniodystansowym łowieniu pstrągów. Nie oznacza to, że nie można wykonywać nimi dalekich rzutów - jeśli tylko zachodzi taka potrzeba, można podać muchę na dalsze dystanse.

Są to wędziska akcji średniej (Medium) zbliżone do współczesnego, ciut od B2t szybsze.

Wędziska WT mają złącza czopowe. wyprodukowane z wykorzystaniem najwyższej klasy komponentów i z nadzwyczajną precyzją dopasowania. WT to kij w klasycznym winstonowskim kolorze igieł sosny.

Łowienie wędziskami z serii WT, to dla prawdziwa radość muszkarstwa i kwintesencja klasycznego winstonowania.

 

WINSTON LT (LIGHT TROUT) Seria Classic.

Wędziska LT zostały zaprojektowane z myślą o wędkarzu-podrózniku, poszukiwaczu przygód i nowych miejsc - stąd są to kije pięcioczęściowe.

Myliłby się jednak ten kto sądzi, iż tak duża liczba składów negatywnie wpływa na jakość wędki. Wędziska LT - przy podobnej do serii WT wysokiej estetyce i czopowej budowie złączy - różnią się od WT nieco szybszą akcją i większą dynamiką, co nadaje im bardziej uniwersalny charakter. LT pozwala na dalsze rzuty niż WT , ale świetnie pracuje także na krótszych dystansach.

Dość miękka szczytówka skutecznie amortyzuje hol nawet największych ryb i pozwala prowadzić rybę "na krótko". Zaprojektowane do połowu pstrągów i lipieni, wykonywane są w klasach wagowych #2 do #6.

LT to dziś udany pstrągowy wieloskład, znakomicie sprawdzający się w praktycznie każdych warunkach, na co dowodem jest jego produkcja trwająca niezmienniennie od kilkunastu lat!

Czy B3x-5 będzie jego  godnym uzupełnieniem? Czas pokaze czas.

 

 

 

WĘDZISKO NEXUS

Nowosc na sezon 2015. "Czarny koń" w ofercie Winsotna. CZarny nie fdlateg ze wędzisko jest czarnego koloru ale dlatego, ze Winsotn udawadnie iż można wyprodukować doskonałe węglowe wędzisko w całości  w USA  po przyzwoitej cenie ($475 w USA)!!!. Oszczędniści dokonano wyłącznie bezboronowym, nowym projektem. NEXUS to po prostu doskonała węglówka.

Nexus nie jest bynajniej wędziskiem z nizszej półki. Po prostu bez boronu produkcja jest tańsza ale projekt i wykonanie ciągle Winsotnwskie.

NEXUS to kij szybki, nowoczesny który powinien zadowolić szerokie rzesze użytkowników łowiących różnymi metodami.  Super kij za rozsądne pieniądze który z przyjemnością polecamy zwłąszcza miłośników szybszych wędzisk w wyczuciem.

 

WĘDZISKA DWURĘCZNE B3-TH

Wędziska speyowe (dwuręczne) Winstona, to szczególnie starannie przygotowane narzędzia połowu.

Wędziska speyowe B3-TH to dość szybkie, acz superlekkie i wybaczajace błędy, perfekcyjne kije speyowe. Dzięki zastosowaniu boronu udało się zwiększyć ukrytą moc wędziska, jednocześnie zmniejszjąc wage kija. B2x to fenomenalna seria speyowa, klasyka współczesnego wędkarsta dwurącznego.

Kije te radzą sobie znakomicie z wszelkimi technikami rzutu i linkami: od dwuręcznych rzutów tradycyjnych speyowych, poprzez dynamiczny styl skandynawski głowicami "scandi", do metody skagit (czyt: "skadżit) przy użyciu nawet najcięższych tonących końcówek.

B3-TH to kij zbliżony do perfekcji.

 

 

WINSTON B3-MS  MS czyli MICRO SPEY

Pierwsze prawdziwe dwuręczne wędzisko pstrągowe a klasie 3,4,5.

To nie Switch czyli ni peis ni wydra ale śwaidomie zaprojektowana seria wędziks pstrągowych! Miłość od pierwszego wrażenia!

Nimfa, mokre muszka, stremer-- to jest to. Lekko, łatwo, przyjelmnie i efektywnie.

 

(więcej informacji wkrótce)

 

WINSTON BAMBOO RODS

Polub nas